Conmed Brain Stream Disposable Deep Cut EEG Electrodes 72615-M-CM-10 ( Length : 150cm/60)
in stock
Key Features
- Fixation “wings” for easier positioning
- Convenient 2 mm hole allows gel to escape during positioning and permits blunt needle insertion
- Pre-attached tangle-free lead wires
- 36 month shelf life (unopened)
- Condition:Factory New
- Per Box of 12
in stock
SKU: MD4222704
Category: Professional Medical Supplies
Tags: 72615-M-CM-10, MD-EEG, MD2704, MD4222704
Features
ConMed BRAINSTREAM Disposable EEG Cup Electrode Features
- Advanced silver / silver chloride sensor ensures uniform high signal quality.
- 3 mm cup height allows for ample gel or paste.
- Safe for use in CT and X-Ray environments.
Specifications
ConMed BRAINSTREAM Disposable EEG Cup Electrode Specifications
- Diameter: 10 mm.
- Cup Height: 3 mm.